Надлишкова вага, яка з’являється після свят, є результатом кількох факторів:
- надмірного споживання різноманітних страв, які можуть мати завищену енергетичну цінність
- споживання страв, які важко засвоюються через несумісність інгредієнтів
- зменшення фізичних навантажень у святкові дні, що призводить до накопичення енергетичних запасів в організмі у вигляді надлишкової маси тіла.
Для нас, напевно, це добре відомі факти і, відштовхуючись від них, ми після повернення до нормального ритму життя намагаємося надолужити фізичні навантаження та повернутися до менш калорійного харчування, розраховуючи на отримання бажаного результату, а саме нормалізації маси тіла природньо, без виснажливих дієт та інших екстрених методів, які, як ми розуміємо, дуже не бажані і небезпечні для нашого здоров‘я. І як правило, стається те, що вага можливо і зменшується, але не так як би хотілося:)
Давайте спробуємо розібратися з причиною і пояснити, як правильно організувати процес “реабілітації після свят” за допомогою аюрведичного підходу.
Для того, щоб бути впевненими в правильності вибраного напрямку, нам потрібно розглядати три сфери життя, а саме :
режим дня физичні навантаження раціональне харчуванняА от тепер напевно саме цікаве і тонке місце, де, як на мене, спотикаються багато сучасних систем оздоровлення!
Виникає питання: так що ж такого нового і не зрозумілого раніше може дати аюрведа, чого ми не знаходимо в інших системах?
Так от, аюрведа вказує на те, що всі небажані зміни в організмі виникають в результаті порушення травлення, що, в свою чергу залежить від наших індивідуальних конституційних (пропорції тіла) особливостей та ментальних схильностей!
Що стосується ментальної сфери, я не буду тут оригінальний і раджу тим, хто не навчався техніці Трансцендентальної медитації, прийти до нас на вступну лекцію або переглянути відео про це. Ця техніка допоможе досягати стану глибокого спокою і одночасно безмежного резервуару організуючої енергії, що пробудить в нашому мисленні і наших думках спонтанно правильний вибір, і до того ж буде сприяти нейтралізації глибоко вкорінених стресів, втоми та напруження, які могли тривалий час негативно впливати на роботу нашого організму і ментальну активність.
По суті це і могло бути тим унікальним знанням , яке прийшло до нас з глибокої давнини і залишається надзвичайно сучасним і актуальним в сьогоденні. Дізнатися більше можна тут www.meditation.ua
Але все ж думаю буде доречно заглибитися і в фізичну (матеріальну) складову нашого життя. Аюрведа дає розуміння того, що всі процеси, які відбуваються в нашому організмі, регулюються трьома дошами (Вата, Пітта, Капха), або, якщо говорити сучасною мовою, гуморальними принципами (катаболізм, метаболізм, анаболізм), що, як ми бачимо, не є новим для науки. Напевно, відмінність тільки в тому, що в аюрведі це розуміння знайшло практичне застосування і допомагає зайняти правильну стартову позицію щодо методів впливу.
Таким чином, ми, опираючись на розуміння дош, можемо визначити:
- дисбаланс на даний момент (вікріті)
- індивідуальну конституцію (пракріті)
- проаналізувати особливості діяльності, якою ми займаємося
- вплив сезону, в якому знаходимося, на наш організм
- вікові особливості
Це все дає можливість підібрати оптимальні та індивідуальні рекомендації щодо:
- режиму сну і активності
- інтенсивності типу фізичних навантажень
- особливостей харчування, а саме: кількості і кратності прийому їжі, розуміння про оточення і поведінку під час трапези, режиму пиття, підбору продуктів для споживання, їх комбінації та методів приготування
- та ще ряд індивідуальних порад для того щоб метаболізм почав ефективно засвоювати те, що ми споживаємо, даючи нам необхідну енергію і, що не менш важливо, задоволення:)
Такі рекомендації ми надаємо під час аюрведичної консультаціі лікаря, записатися на яку можна тут:
В правильному, індивідуально вибудованому режимі наш організм почуває себе дуже комфортно і починає природньо наводити в собі порядок. Тобто для того, що ми так чекали від нього, для очищення, тепер є все необхідне: легко засвоювана та смачна їжа, ніхто його не морить голодом (нема відчуття загрози, що природньо би в ньому приводило до тенденції накопичення сил і збереження накопичених ресурсів:)), і все те що необхідно для того щоб бути щасливим і здоровим!
На цьому, напевно, можна було би і поставити крапку, але, відверто кажучи, потрібно розуміти, що в окремих випадках в організмі утворюється і накопичується в тканинах (а якщо точніше – то в каналах тканин) те, що в аюрведі називається АМА. Це – недопереварені залишки їжі. До речі «ама» так і перекладається: “недопереварена” або “незріла”. Чому я цьому терміну приділяю таке значення? Тому, що тут ми не бачимо в ньому того, що часто пов’язуть з поняттям «токсини».
Дуже важливо розуміти, що на ранніх стадіях накопичення ами в організмі проявів інтоксикації не буде, а буде лише з’являтися:
- важкість після прийому їжі
- сонливість
- втрата сил протягом дня
- навіть буде рости відчуття апетиту, але натомість задоволення від їжі не буде
- може виникати печія, закрепи.
По мірі збільшення ами в організмі, що може бути викликана, як ми вже це розуміємо, переїданням і т.д., ама, тут дозволю собі використати пограничний термін, починає закислятися і подразнювати оточуючі тканини, викликаючи вже специфічні прояви (наприклад, при наявності хронічних захворювань будуть виникати часті рецидиви, схильність до респіраторних захворювань, алергій і т.д.). На подальших стадіях накопичення ами організм стає слабшим, а саме слабшим стає метаболізм, обмін речовин, імунітет, і ама, яка накопичується, стає ідеальним середовищем для життєдіяльності та розвитку бактерій, вірусів, грибків та паразитів, що активно сприяють погіршенню стану нашого організму. І це вже може приводити до більш серйозніших проблем зі здоров’ям.
Який висновок, а можливо, як правильно нам поводити себе в таких ситуаціях?
На ранніх стадіях накопичення ами нам достатньо просто корекції харчування, про що я писав вище, але на більш розвинених стадіях дисбалансу, бажано проконсультуватися із спецалістом, який, можливо, порекомендує пройти курс очищення організму на клітинному рівні Панчакарма. Ми вже більше 15 років проводимо такий курс в Києві і маємо багато досвіду та дуже хороші результати.
Дізнатися більше про Панчакарму
Автор статті Віктор Сергійович Мацишин, невропатолог, лікар Аюрведи, засновник Центрів здоров’я “Аюрведа-192”.