NEW
Как тонизировать и освежить организм в летнее время года?
Пейте побольше прохладной воды или воды комнатной температуры и прихлёбывайте Питта чай в количестве 2-3 чашек в течение дня. Питта чай содержит охлаждающие специи и розовые лепестки, известные в Аюрведе как охлаждающие ум, тело и эмоции. Свежие фруктовые соки и вода из молодых кокосовых орехов – чудесные тонизирующие средства в тёплые душные дни. Перед сном приготовьте успокаивающий напиток – в кипячёное и охлаждённое молоко добавьте немного розового варенья. Ласси с розовыми лепестками может послужить освежающим напитком в обеденное время.
Что необходимо для поддержания Питты в равновесии
Отдавайте предпочтение сладкому, горькому и вяжущему вкусу, и избегайте солёной, кислой и острой пряной пиши. Сладкая пища включает в себя рис и хлеб. Молоко, сливочное масло и масло ги являются охлаждающими продуктами. Полностью созревшие сладкие, сочные фрукты (дыни, черешни, виноград, груши и манго) и некоторые овощи (огурцы, капуста брокколи, кабачки цуккини и спаржа) успокаивают питту. Сведите к минимуму потребление йогурта, сметаны, цитрусовых и острых продуктов типа кайенского перца (красного стручкового перца). Также избегайте овощей с согревающими свойствами – помидоров, острых или жгучих перцев, редиса, лука, чеснока и шпината.
При приготовлении пищи используйте охлаждающие специи – фенхель, мяту и кориандр, а острые специи типа молотого имбиря и семян горчицы сократите. Предпочтительной является пища жидкая, а не сухая, и прохладная или тепловатая, а не горячая. Чечевичные супы, приправленные Питта чурной, могут послужить питательной едой для успокоения Питты.
Что делать при болях в шее и от чего они возникают?
В большинстве случаев боль появляется из-за воспалительного процесса или спазма в мышцах шеи, либо является следствием дегенеративных изменений в шейном отделе позвоночника, связанных с возрастом или длительными нагрузками на шею и руки.
В Аюрведе используется целый набор разных методов по устранению подобных проблем:
– «Грива басти» – локальное лечение в виде масляной ванночки с прогревающим и противоспазматическим и обезболивающим эффектом;
– «Насья» – закапывание специальных капель в нос: очищают пазухи и каналы головы, груди, шеи; питают пазухи и каналы головы, груди, шеи;
– «Панчакарма» – очищающая терапия;
и другие восстанавливающие терапии.
Но, чтобы определить все возможные причины болезни и своевременно начать правильное лечение, в первую очередь, необходима консультация врача.
Подробнее о возможных проблемах в шейном отделе позвоночника, о причинах возникновения и методах их устранения, читайте здесь:
Не противопоказаны ли занятия йогой или другие физические нагрузки, при проблемах с суставами?
Если проблема с суставами находится в стадии обострения, то сначала необходимо снять боль и только после того давать разумную нагрузку!
Аюрведа рассматривает суставы человека, как корни всей нервной системы. Потому, очень положительный эффект дают занятия йогой, после которых люди чувствуют себя более возвышенно и легко. Эффект после занятий йогой наступает благодаря правильной разминке суставов. Ведь при разминках, на пример, в спортзале используется более агрессивная тактика – даются, в большей степени, силовые нагрузки на суставы. В йоге же это происходит медленнее и мягче. Человек задерживается в той или иной позе, и сустав получает новое и непривычное положение. Тем самым, его амплитуда движений начинает увеличиваться. Это оказывает, так же, очень благоприятное воздействие на нервную систему человека. Потому, уход за суставами, йога-ассаны, промасливание тела, локальные прогревания суставов – все это будет благоприятно отображаться на психо-эмоциональном состоянии человека и на работе нервной системы.
Проблемы с суставами, боли в коленях – что может быть причиной и как с этим справиться?
Проблемы с суставами могут быть разные, как и причины их возникновения. И чтобы в этом разобраться, необходима консультация с доктором.
Аюрведа различает 7 конституций. И проблемы с суставами могут быть связаны с особенностями той или иной конституции. На пример, люди, имеющие Вата-конституцию, более подвержены обострениям проблем с суставами. Так же, на коленные суставы может давать нагрузку наличие лишнего веса.
Очень благотворный эффект на суставы оказывает процедура «Джану басти». Она улучшает кровоснабжение и питание коленных и плечевых суставов, повышает их подвижность (сгибание и разгибание), облегчает боли в коленях, уменьшает затруднение при движении, уменьшает “хруст и скрип”. Показана при таких заболеваниях, как: остеоартрит, остеопороз, артрит, артроз в неострой форме, дегенеративные и возрастные изменения в суставах.
Подробнее о процедуре здесь:
https://ayurveda192.ua/ayurvedicheskie-procedury/dzhanu-basti/
Якщо на мед алергія, чим його можна замінити в рецептах масок для обличча/тіла та в звичайних рецептах?
Якщо є підтверджена алергія на мед, або медовмісні маски, то їх потрібно виключити з використання!
Потім необхідно розібратися з самою причиною алергії. А причиною може бути: погіршення травлення, перенесений стрес, може бути просто неправильне використання маски. Також, не виключені особливості шкіри – якщо шкіра дуже чутлива, її просто необхідно правильно підлікувати.
Причин може бути багато, але, в будь якому випадку, для початку медовмісні продукти потрібно виключити з використання, розібратися з проблемою, а вже потім розглядати можливість повернення до використання таких продуктів.
Лупа – це косметична проблема, чи прояв внутрішніх проблем в організмі. І як можна її позбавитися?
Виникнення лупи потрібно розглядати як сигнал про внутрішні проблеми в організмі. Тож, в першу чергу, потрібно зробити діагностику організму людини і виявити корінь проблеми. Знайшовши причину ми зможемо зрозуміти метод лікування. І якщо ми приберем основну проблему в організмі, то лупа зникне сама собою. Боротися з лупою лише косметичними засобами – це просто пусте витрачення коштів та часу.
Чи може допомогти Аюрведа позбавитися екземи на руках?
В Аюрведі вважається, що проблема екземи пов’язана не лише напряму зі шкірою, але й з нервовою системою! В Аюрведі є технологія, яка допомагає дуже глибоко впливати на накопичення стресів, втому, напруження – це Трансцендентальна Медитація. Окрім того, необхідно пройти програму «Панчакарми», яка сприяє очищенню організму на клітинному рівні. Разом з тим, додається вживання препаратів на основі трав, обов’язково, спеціальна дієта, дотримання правильного режиму дня. Все повинно бути в комплексі. Це дозволить, як стримати розвиток цієї хвороби, так і позбутися її, хоча, це досить не просте в лікуванні захворювання. І, треба розуміти, що процес лікування досить тривалий.
У підлітковому віці у дітей часто з’являються бородівки на руках. У дорослих, інколи, теж – що є причиною і як їх позбавлятися?
Якщо говорити про підлітковий період, то в цьому віці впливають проблеми нейроендокринного переходу, окрім того, часто збивається режим дня, недосипання вночі, потім довго сплять вдень, або ж, взагалі не висипаються. Також, збитий режим харчування, та й, часто, починається вживання не зовсім корисної їжі. Плюс до усього – стресові навантаження… Все це досить негативно впливає на молодий організм (як, в принципі і на дорослий організм теж!). Тож, в першу чергу, необхідно налагодити правильний режим сну, харчування, відпочинку. Звернути свою увагу на таку практику, як Трансцендентальна Медитація, яка допоможе врівноважити психічний стан людини. Але, бажано, для початку звернутися за консультацією до лікаря Аюрведи, так як в кожному окремому випадку, може, додатково, бути призначене проходження певних процедур.
Чи можна за допомогою аюрведи допомогти підлітку м’якше перенести перехідний вік (коливання психіки, висипання на шкірі, гормональні збої і т.п.)
У цьому віці, як правило, формується імунна система, нейрогормональна система. І так як всі ці процеси напряму залежать від балансу трьох дош: Вата, Піта, Капха, то, якраз, зробивши акцент на балансуванні цих трьох дош, ми можемо посприяти нормальному розвитку підлітка і його нормальному самопочуттю.
Чи є способи запобігти ранньому сивінню волосся, або зупинити цей процес?
В аюрведі є чіткке розуміння причини посивіння волосся – це, як правило, дисбаланс Вата-Піта тому ми в першу чергу шукаємо різні можливості вплинути на процес сивіння через балансування дош в організмі. А також, використовуємо локальні аплікації зі спеціальних масел, наприкла, «Брингарадж таіл», можна використовувати кокосове масло.
Як Аюрведа ставиться до таких методів лікування і укріплення імунітету, як герудо та апітерапія (лікування п’явками та бджолами)?
В Аюрведі існують ці методи і активно використовуються. Наприклад – герудотерапія дуже дієва при очищенні крові. В Аюрведі цей метод називається Ракта Шодак. Він використовується як в програмі «Панчакарма», так і як окрема процедура.
Апітерапія – це метод, який передбачає не тільки укуси бджіл, а й використання меду та всіляких продуктів бджільництва. Стосовно ж лікування укусами бджіл, то саме Клініка «Аюрведа-192» не застосовує цей метод. А в своїй практиці більше використовує саме похідні продукти бджільництва, в першу чергу – мед. Взагалі, в Аюрведі при різних процедурах дуже активно використовується мед.
Як подолати гострий біль у шийному відділі?
Якщо людина не реагує на початкові симптоми болю, то іноді, доводиться звертатися по першу-ліпшу допомогу, щоб хоч якось полегшити біль. Тож, краще до цього не доводити, а попередити проблему оздоровлюючими процедурами. Зокрема масажами. Але не варто робити їх де прийдеться! Адже шия – це місце, яке вимагає особливого ставлення.
В клініці «Аюрведа-192» працюють фахові спеціалісти і розроблена серія спецмасажів, направлених на профілактику проблем та лікування шиї. У цій програмі використовується голкорефлексотерапія («Су-джок»), а також, при необхідності зняття гострого больового синдрому та лікуванні задавнених проблем, використовуються як натуральні гомеопатичні препарати, так і традиційні медикаменти.
Дуже добре в таких випадках пройти курс «Панчакарми», який допоможе укріпити і оздоровити організм не лише локально, а й зберегти здоров’я і гарно почуватися, мати високу працездатність, стресостійкість, гарний настрій і омолодження всього організму.
Як позбутися пригніченого самопочуття?
В першу чергу, важливо дотримуватися правильного режиму дня: вчасно лягати спати, рано прокидатися, підтримувати нормальне функціонування системи травлення.
Дуже добре в таких випадках робити процедуру «Абхьянга», яка допомагає вивести токсини зі шкіри, покращити сон, зняти напругу та хронічну втому.
Але, навіть після різних гарних процедур залишається не задіяною наша психіка. Тож, важливо не забувати про техніку Трансцедентальної Медитайії, яка допомагає зняти стрес, напруження і, що досить важливо – попередити розвиток різних захворювань. Бо стрес – це корінь, багатьох проблем тіла.
Чи може допомогти Аюрведа в лікуванні онкозахворювань?
Щоб дати відповідь на це питання, треба розуміти сили пацієнта. Також, важливо де він проживає, чи зможе приїхати безпосередньо в клініку і чи не нашкодить це його стану.
Загалом, онкозахворювання не є напрямком клініки «Аюрведа-192», але ми можемо допомогти в підтримуючому лікуванні (загальноукріплююча терапія), або після проведеного радикального оперативного лікування і хіміотерапії чи променевої терапії, провести курс відновлення організму («Панчакарма»).
Але, рекомендації щодо доцільності лікування можна дати тільки після консультиції з лікарем.
Якого режиму харчування дотримуватися при підвищеній температурі, захворюванні на грип чи просто застуді?
Коли людина застудилась чи захворіла на грип, то харчування повинно бути максимально легким, тому що тіло ослаблене і організму важко перетравлювати тяжку їжу. На цей період необхідно виключити з раціону кисломолочну продукцію, а також мучне і солодощі.
Добре вживати овочі, печені яблука, додавати в їжу спеції. Крупи краще вживати у супах.
Коли піднімається температура і є багато слизу, то в цей час їсти не можна адже організм намагається спалити амо-токсини, які є причиною виникнення хвороби. Прийом їжі в цей момент може викликати загострення хвороби. При станах, коли підвищена температура, можна навіть поголодати, якщо це дозволяє тілобудова. І, на відміну від звичної рекомендації пити більше рідини, під час значного підвищення температури Аюрведа рекомендує утриматися від вживання як їжі, так і води. Адже, коли температура зростає – це признак того, що внутрішній вогонь починає наростати для того, щоб спалити токсини, коли ж ми п’ємо в це час, то ніби гасимо цей вогонь. А ось після того ж як температура спала, навпаки, потрібно пити якомога більше рідини, щоб вивести з організму продукти метаболізму.
Варикозне розширення вен. Наскільки це небезпечно і що цим робити?
Як правило, варикозне розширення вен має не тільки локальну проблему з тим, що втрачається еластичність венозної стінки – частіш за все до нього призводять застійні явища в тазу. Також, обов’язково потрібно звернути увагу на стан в якому знаходиться печінка, адже вона є коренем всіх судин! Якщо в печінці застій і конституція при цьому – Вата доша, то, звичайно, що судини будуть перенавантажені, і поки ми не розвантажимо печінку, поки ми не зможемо допомогти судинам.
В Аюрведі проблему варикозного розширення вен пов’язують з дисбалансом Вата, Кафа доші. Тож, методи лікування зводяться до відновлення балансу дош, а також, локального лікування.
При локальному лікуванні застосовується метод промаслення. Для цього рекомендуємо використовувати масло “Сахачараді”, воно дуже добре підходить для судин – підтримує стінку вен.
При лікуванні варикозу Аюрведа рекомендує робити масаж ніг не звичними рухами з низу вверх, а навпаки – з верху вниз. Це необхідно для того щоб активізувати клапанний апарат вени. Також, щоб покращити венозний відтік, можна робити рухи в двох напрямках – з верху вниз і з низу вверх.
Та все ж таки, кожен випадок даного захворювання потрібно розглядати індивідуально, адже варикоз буває різних форм – більш запущені, менш запущені… Тому, перш ніж починати лікування, необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем.
Що може порадити Аюрведа як альтернативу антибіотикам?
У захворювання є різні фази. Треба слідкувати за тим, наскільки гострий стан у хворого, як дихає ніс, чи виводиться слиз з організму.
Дуже добре пити імбірний чай, додавати в нього корицю, лимон. Але, треба зауважити, що свіжий імбир може подразнювати слизову оболонку шлунку, тож, людям, які мають таку схильність, краще вживати сухий імбир.
В Аюрведі є такий засіб «Сітопаладі» – це комбінація інгідієнтів (вживати по 0,5 чайної ложки на склянку кип’ятку, або просто розмішати з медом і розсмоктати – від 3 до 5 раз на день). Він гострий – посилює кровопостачанн і відбувається дренаж слизу. Все лікування зводиться до того, щоб нормалізувати травлення. Всі запальні процеси і поява в організмі вірусів свідчать про те, що ми, в силу обставин, створили таке середовище, яке придатне для розмноження вірусу в організмі. І вірус – це вже просто індикатор, який нам допомагає. Він сигналізує про те, що в нашому організмі збій в травленні і ми не вірус чи бактерію повинні атакувати, а змінювати середовище! Але, коли стадія хвороби зайшла далеко, то потрібне вже адекватне лікування. Якщо людина не зреагувала на перші признаки захворювання, не змогла справитися і хвороба зайшла занадто далеко, тоді антибіотики будуть доцільні. Якщо ви лікуєтеся 2-3 дні, а ваш стан не покращується – треба звернутися до лікаря і прислухатися до його порад. Після стабілізації стану можна буде за допомогою Аюрведи відновити організм, систему травлення.
Затерпають руки вночі, інколи і вдень. Що може бути причиною і що з цим робити?
Причиною затерпань можуть бути проблеми з шиєю, вони виникають на фойні шийного остеохондрозу. М’язевий корсет стає паталогічним. В результаті цього виникає подразнення або компрессія корінців, що впливає на погіршення і нервацію верхніх кінцівок. Тому лікування зводиться до того, щоб відновити фізілологічний корсет, призначити комплекс вправ, для стабілізування правильного фізіологічного положення. В комплексному лікуванні це можуть бути: голкотерапія, лікувальна фізкультура, активізація дренажних шляхів. Та для початку, обов’язково, потрібна консультація з лікарем.
Що може порадити Аюрведа для покращення росту та укріплення волосся та нігтів?
Проблема з волоссям та нігтями, як правило, виникає в результаті дисбалансу Вата-доші. Враховуючи особливості метаболізму, основні рекомендації мають бути направленні на укріплення балансування Вата-доші. Потрібно добавити в їжу масло – особливо кунжутне (за 30 хв. до сніданку – 1 столову ложку). Також, дуже добре допомагає кунжутне насіння, так як це досить велике джерело кальцію. Для волосся дуже добре наносити кокосове масло, або є спеціальні масла на базі «Брінгарадж», наприклад, «Брингарадж таіл» – в його склад входить ще оливкове масло.
Як укріпити імунітет?
Корінь нашого імунітету – це травлення, отже, в першу чергу, потрібно звернути увагу на те, що, коли і як ми їмо. Зараз холодний період року – потреба організма в поживних речовинах зросла, тому зріс і апетит. Але система травлення ще не пербудувалася остаточно, тож треба контролювати себе, щоб не переїдати. Потрібно вживати теплу їжу, ретельно її пережовуючи. Починати черговий прийом їжі можна лише після того, як відчули, що повністю перетравилася попередня. Закінчивши їсти, не варто зразу схоплюватися з-за столу, варто посидіти ще хоча б кілька хвилин. Також потрібно контролювати сумісність їжі – не їсти сиру і термічно приготовлену їжу одночасно, білок тваринного походження не суміщати зі злаками.
І ще, остерігайтесь переохолоджень, та якщо це вже сталося – прийміть теплу ванну, або, хоча б, попарте ноги.
Поради Аюрведи як лікувати хворе горло
При болях в горлі, викликаних застудою, можна зробити розчин з підсоленої води і куркуми і робити ним полоскання горла. Також, можна взяти куркуму, солодку і мед (в рівних пропорціях), змішати їх і отриману пасту розсмоктувати по 1 чайній ложці кілька раз на день.
Дуже дієвою при лікуванні різних захворювань горла, особливо ангіни є вправа «Сімхасана» – «Поза нападаючого лева». Сядьте на на стілець, покладіть руки на коліна, зробіть глибокий вдих-видих і висуньте язика якнайдалі. Одночасно напружте і широко розставте пальці, відкрийте широко рот і очі. Напружте шию, горло і все тіло (особливо горло). Тримайте цю позу кілька секунд, зберігаючи напругу. Потім розслабтеся.
Цю вправу можна робити протягом дня багато разів, вона дає моментальне відчуття полегшення. Дія пози лева обумовлена стимуляцією припливу крові до горла. Ця поза добре масажує і тонізує м’язи і зв’язки горла і в той же час зміцнює і надає бадьорості всьому тілу. При збільшених мигдалинах і при загостреної сприйнятливості до інфекцій цю вправу треба виконувати щодня.
Чи варто робити щеплення від ГРВІ та грипу дорослим та дітям?
На сьогоднішній день розділилися думки: є офіційна позиція, яка категорично рекомендує і також така категорія лікарів, яка говорить, що щеплення дуже шкідливо.
Щеплення мають місце для людей зі слабким імунітетом, організм яких не зможе побороти хворобу самостійно. Але, чи щеплюватися самому і чи робити щеплення своїй дитині, кожна людина повинна вирішувати індивідуально. Аюрведа ж направлена на те, щоб укріпити організм людини, зміцнити імунітет, розбудити захисні функції організму, що вичерпає необхідність в щепленнях і зайвих профілактичних засобах. Та в першу чергу, для зміцнення імунітету дуже важливим є психоемоційний фон людини, а також дотримання здорового, збалансованого харчування та регулярні прогулянки на свіжому повітрі.
Чи є в Аюрведі якісь окремі рекомендації, процедури для вагітних?
Вагітним дуже добре підходять процедури промаслення тіла, тому що весь період вагітності і, особливо, роди – це період Вата-доші, коли з’являється тенденція накопичення стресу, в тім як і сухості, зжатості. Як підготовка, промаслення тіла дає можливість щоб роди і ввагітність пройшли максимально м’яко. В роботі з вагітними в клініці Аюрведа-192 є дость великий досвід і певні рекомендації.
Як Аюрведа ставиться до БАДів – чи схвалює їх вживання?
Призначення в Аюрведі мають більш індивідуальний характер, тому це має розглядатися індивідуально. Та Аюрведа так само використовує травяні препарати. Тільки відмінність бадів у тому, що вони не пройшли такої ретельної перевірки як медикаментозні препарати.
Наскільки корисна тала вода?
Тала вода рекомендована тільки для здорових людей – вона тяжка по своїй природі і більше підходить для людей піта-конституції. А ослабленим, хворим людям талу воду пити не можна. Їм треба вживати кип’ячену, а потім остужену до теплої воду. Увага! Вода має бути кип’ячена сьогодні. Не пийте воду яка була закип’ячена вчора!
Яку альтернативу жарознижувальним препаратам може порадити Аюрведа і чи, взагалі, можна їх використовувати?
Жарознижувальні препарати – це асиліцилати. Вони є в традиційній малині і в річковій вербі. Температуру можна починати збивати коли вона піднімається вище ніж 38,5 С, до того її збивати не треба. При підвищенні температури від 37,1 С до 38,5 С краще поголодати, навіть не пити – лежати спокійно, вкритися теплою ковдрою, щоб допомогти тілу спалити інфекцію. Якщо ж температура досягла 38,5 С навпаки, краще розкритися, і починати її збивати, бо ця температура стає небезпечною для тканин організму. В таких випадках можна спробувати витирання розчином води з оцтом. Якщо ж і це не допоможе, можна використати традиційні жарознижувальні.
Жовчокам’яна та сечокам’яна хвороба – чи є можливість лікування цих захворювань в Аюрведі, без хірургічного втручання?
Є різні типи каміння, а також, багато інших факторів, які впливають на підхід до лікування цих захворювань. Тому не можливо дати якусь універсальну і коротку рекомендацію. Але позбутися каменів можливо. Тільки це потребує індивідуального формату лікування під контролем лікаря! Клініка Аюрведа-192 має досвід лікування таких пацієнтів.
Що є причиною частих судом в ногах і як від них позбавитися?
Частіше всього, причиною частих судом можуть бути великі навантаження, або якщо людина тривалий час сидить (наприклад, сидяча робота). Результатом цього є застійні явища в поясничному відділі хребта. При цьому погіршується венозний відтік. Також, судоми можуть виникати на фоні стресів, коли організм втрачає велику кількість необхідних мікроелементів і вітамінів. Кожен випадок треба розглядати індивідуально і комплексно. Та одна з найперших і простих рекомендацій – потрібно зробити масляний масаж ніг, поясниці – одним словом, зробити Абхьянгу, потім попити теплого чаю і відпочити.
Як Аюрведа ставиться до фрешів?
Фреші бажано пити в першій половині дня. Вживати їх ввечері можна лише тим людям, які мають хороше травлення.
В осінній сезон добре пити яблучні, гарбузові, моркв’яні фреші. Зараз досить багато різних сезонних овочей та фруктів. Але не треба змішувати в одному фреші багато інгредієнтів, тому що кожен з них має свої особливості метаболізму. Максимум два компоненти за раз.
Для осені хорошими є: кислий, солодкий і солоний смаки, але це стосується здорових людей. Якщо людина має якийсь збій в організмі і відчуває накопичення слизу, там будуть працювати абсолютно інші рекомендації. Тоді повинна бути гостра, гірка, навіть перчена їжа або фреш.
В другій половині осені постійно нападає такий стан, що хочеться впасти в зимову сплячку – з чим це пов’язано і як з цим боротися?
Це може бути варіант осінньої депресії. Можна використовувати аромомасла такі як геранія, бергамот, трава лимонника, апельсин – вони мають антидепресивну дію. Дуже важливо не спати довго,а вставати рано вранці, тому що, як правило, цей ранковий сон сприяє накопиченню Кафи, що викликає стан важкості і апатії. Дуже важливо робити ранкову зарядку, а також, більше бувати на свіжому повітрі, проводити час в колі друзів.
Чи обов’язково відвідувати клініку аюрведи для консультації, якщо людина лежача?
Аюрведа у наш час дійсно себе добре зарекомендувала для збереження здоров’я, для профілактики захворювань і для хронічних захворювань . Але, все ж таки, коли хвороба дійшла критичного піку, то краще зняти загосьтренння сучасними медичними заходами, а після стабілізації стану звернутися до аюрведи.
Чи можуть болі в суглобах бути пов’язаними з проблемами хребта, які викликані саме через сидячий спосіб життя?
Напряму такі болі не пов’язані. Але через сидячий спосіб життя суглоби застоюються, мало працюють. І коли вони втрачають гнучкість та еластичність, то синуальної речовини стає більше чи менше, що спричинює біль. Хребці, прилягаючи один до одного, теж створюють систему суглобів. Але до цієї проблеми треба підходити індивідуально. Не можна сказати, що суглоби болять від хребта.
Чи Аюрведа співставна з антибіотиками?
Для ефективної дії аюрведичних препаратів, треба щоб гарно працювала система травлення. Антибіотики її дуже послаблюють, бо агресивні по своїй природі. Не можна сказати, що вони будуть подавляти аюрведичні препарати, просто у них принцип дії зовсім іншого характеру. Якщо людина у гострому стані і їй призначені антибіотики, тут дійсно треба закінчити курс і лише після цього додавати якісь інші засоби.
Якщо людина вживає традиційні ліки, чи варто їй спочатку закінчити їх прийом, а потім звертатися до Аюрведичних методів лікування?
В аюрведі розглядаються не стільки симптоми хвороби, скільки дисбаланс дош. У цьому принципова відмінність від традиційної медицини. Симптоми враховуються, але вони є просто проявами дисбалансу дош. І завдання Аюрведи – вирівняти його, враховуючи індивідуальну конституцію людини. Якщо є дисбаланс Кафи, то людина схильна до проблем з респіраторними захворюваннями, але просто лікувати їх – мало, треба вирівняти Кафа-дошу через рекомендації щодо харчування, фізичних вправ, фізіотерапевтичних процедур (масажів, інгаляцій), закінчуючи медикаментами. Тому Аюрведа, перед призначенням медикаментів чи трав має величезний арсенал дієвих рекомендацій. І якщо думати, що Аюрведа, це призначення лише якихось трав, це нічого не знати про неї.
Якщо людина проходить Панчакарму і, при цьому, страждає гіпертонією, їй не відміняють гіпотензивні ліки. Просто робиться все необхідне, щоб стабілізувати пацієнту тиск.
Є препарати так званого хронічного характеру, тому швидко їх відміняти не можна. Але якщо людині треба пройти Панчакарму, то її треба проходити, не зважаючи на вживані нею ліки, тому що Панчакарма діє з рівня причини хвороби і допоможе вирівняти організм настільки, що у хворого відпаде необхідність вживання цих препаратів.
Чи може допомогти аюрведа вилікувати реактивний артрит на фоні псоріаза ? Чи є якась спеціальна програма ?
В Аюрведі є гарний досвід в цьому напрямку. Тому є сенс тут лікуватися. Спеціальної програми нема, але ті ж рекомендації по дієті, очистка організма завжди будуть покращувати стан такого пацієнта.
Как Аюрведа относится к гормональным препаратам и есть ли им какая-то альтернатива?
Есть такой препарат, как «Шатавари» – это трава, которую очень хорошо принимать женщинам для поддержания нормального здоровья. Есть еще такой препарат «Дашамула» – он состоит из 10 корней и очень хорошо влияет на эндокринную систему. Для людей, которые имеют Вата-конституцию, очень хорошо промасливать тело – это тоже способствует нормализации эндокринной системы.
Действительно ли процедура для глаз “Нетра Тарпана” способна улучшить зрение?
Эту процедуру можно проходить как курсовое лечение, когда чувствуете что есть проблема и уже есть потребность улучшать зрение. А как профилактическую ее можно делать один раз в две недели или раз в неделю, в зависимости от того, насколько человек чувствует усталость в глазах.
Употребление ласси (домашних йогуртов) осенью так же полезно, как и летом?
Для осени этот продукт так же подходит. Йогурт имеет кислый вкус, то есть, он по своей природе даже слегка горячий, а осень – это как раз тот период, когда кислый, сладкий и соленый вкусы предпочтительнее. И так как осень – это холодное время года, то все то, что имеет в себе горячую природу, будет подходящим. Вообще, кисломолочные продукты считаются подходящими для осени. Единственная рекомендация – не нужно употреблять кисломолочные продукты каждый день. Можно пару раз в неделю и, желательно, в первой половине дня.
Часто слышим рекомендации о том, что хорошо пить кефир на ночь. Это неверная рекомендация?
К сожалению, есть такие вещи, которые люди делали всегда, не зная правильно ли это. Употребление кефира на ночь, скорее всего, связано с тем, что после этого, утром получается очень легкий стул. Но это еще не признак здоровья, к сожалению!
Есть ли ограничения на сырую еду в Аюрведе?
Сырая еда полезна в меру. Не нужно ее употреблять постоянно, она способна вызывать обострение Вата-доши – Ветра. Ее хорошо употреблять людям с определенным типом пищеварения, тем, у кого сильное пищеварение. Потому что есть люди со слабым пищеварением, особенно Вата – для них такая пища будет усугублять состояние. Сырую пищу хорошо употреблять людям Кафа-типа.
Как Аюрведа относится к проросшим семенам и зернам?
В Аюрведе проросшие зерна считаются не очень хорошей для здоровья пищей. Они выводят из равновесия три доши. Поэтому, если их употреблять – то очень в меру. Но, ни в коем случае не преувеличивать!
Все ли специи улучшают пищеварение?
Специи улучшают пищеварение, тем самым способствуют нормализации обмена веществ и веса. Но в связи с тем, что бывают особенности конституции организма каждого человека, сначала лучше проконсультироваться с доктором. Из специй для похудения хороши такие как имбирь, который улучшает пищеварение, пажитник, корица, гвоздика. Есть специи у которых есть качество «лекхана», то есть, легкие, они как раз будут способствовать облегчению. К таким специям относится кумин (балансирует Вату), имбирь, куркума (она очень хороша для поджелудочной железы), гвоздика, корица, черный перец, лавровый лист. Две последние нужно использовать осторожно, если переусердствовать, можно вызвать воспаление.
Яких правил треба дотримуватися, щоб зберегти свій хребет здоровим, особливо, якщо основна робота вимагає сидячого положення тіла?
В першу чергу необхідно робити зарядку, ходити щодня не менше години.
Але ж людина не просто сидить, в неї всерівно присутня якась активність. Вона думає, вирішує питання… В неї трапляються стресові ситуації, на фоні яких виникають глибокі спазми у внутрішніх органах, бо вони пов’язані з хребтом. Так порушується робота цих органів – серця, легень, шлунково-кишкового тракту. Тому потрібен масаж. Цю послугу ми надаємо. Можемо також розробити комплекс по йога-асанам. Довготривале сидіння призводить до застійних явищ, при яких іноді масажу недостатньо, а саме необхідно провести курс Панчакарми.
Медитація – наскільки вона необхідна і як часто нею треба займатися?
Людині, щоб добре почувати себе в активності потрібен якісний відпочинок. Трансцендентальна медитація, дає якісний відпочинок. Ми не знаємо інших методів, які роблять це краще. Сьогодні це можна підтвердити за допомогою електроенцефалографії, холтера ЕКГ та інших методів, які можуть показати, що відбувається з фізіологією тіла після ТМ, як діє розслаблення. Тому, трансцендентальна медитація – це основа активності. А активність – це основа досягнень. Сьогодні для людей дуже важливі досягнення. А якщо не буде повноцінного відпочинку, то про які досягнення можна говорити? Все буде даватися з великими потугами і з потом. Тому, заняття ТМ – це практично для людини.
Як позбавитися печії ?
Печія виникає, коли несумісна їжа у шлунку утворює слизоподібну субстанцію, в результаті чого він не може вивести харчовий клубок у дванадцятипалу кишку, а скорочення перистальтики шлунка створює закид його вмістуу стравохід. Тому краще не сподіватися на якісь засоби для зняття печії, а виконувати рекомендації щодо правильного харчування: не переїдати, їсти сумісну їжу, не наїдатися на ніч, бо у лежачому стані шлунку природньо закидати їжу у стравохід. Взагалі після вживання їжі краще трохи посидіти за столом. Щоб процес перетравлювання почав максимально ефективно працювати. Потім бажано трохи прогулятися, щоб полегшити евакуацію харчового клубка зі шлунка в тонкий кишківник. Це з позиції Махаріші Аюрвєди.
Але якщо печія вже виникла, то краще переглянути свій харчовий раціон – що людина їсть, як і коли. Як правило, вже на цьому етапі вдається знайти причину печії. Щоб її усунути. Якщо ж ці рекомендації є недостатніми. То краще звернутися до лікаря по консультацію.
Почему мне нужно соблюдать легкую вегетарианскую диету во время Панчакармы?
Легкая вегетарианская диета позволяет вашему организму очищаться более результативно и эффективно. Ваша пищеварительная система потребляет большое количество энергии, когда ей приходится расщеплять и переваривать тяжелые виды пищи. Если на переваривание пищи тратится меньше энергии, то больше энергии доступно на высвобождение метаболических отходов и токсинов из вашего организма. Продукты животного происхождения очень тяжело перевариваются и поэтому строго противопоказаны во время очищения.
Почему важно соблюдать легкую диету до и после Панчакармы?
Легкая диета перед очистительной программой подготавливает организм к выведению шлаков. Она обеспечивает наличие в организме энергии для его основательной детоксикации, которая естественным образом начинается с вычищения наших продуктов жизнедеятельности, как только наступят благоприятные условия. Она также обеспечивает то, что очищение продвигается гладко и эффективно без потрясения для тела и вызывания «кризиса исцеления» (реакции на избыточные токсины, высвобождаемые в кровяное русло и заставляющие печень прилагать усилия для их выведения надлежащим образом).
После очистительной программы легкая диета важна потому, что она помогает пищеварительной системе обретать силу и эффективность по мере того, как она постепенно увеличивает свою пищеварительную способность.
Почему рис и дал так благотворны во время Панчакармы?
Рис и дал – легкие и питательные, и они очень легко перевариваются. Им требуется только небольшое количество энергии для преобразования в ходе обмена веществ, что позволяет вашему организму иметь необходимую энергию для результативного и эффективного очищения.
Почему мне нужно принимать масло Гхи во время Панчакармы?
Масло Гхи по качеству подобно жиру в вашем организме. Однако оно обладает одним главным отличием – оно не имеет никаких токсинов или шлаков, аккумулированных в нем. По мере постепенного накопления токсинов в вашей жировой ткани они все больше и больше становятся вероятной причиной хронических заболеваний. Однако масло Гхи, циркулирующее в вашем кровяном русле на протяжении ранних этапов очищения, постепенно вытягивает их, подготавливая к выведению.
Не будет ли масло Гхи повышать уровень холестерина и делать меня толстым?
Нет, совсем наоборот. Принимаемое в небольших количествах, особенно как часть очистительной процедуры Панчакармы, оно поможет снижать уровень «плохого» жира, аккумулированного в вашем организме, и, следовательно, будет приводить к похудению, а не к увеличению веса.
Почему масло Гхи принимается рано утром?
На протяжении раннего утра ваш обмен веществ очень медленный и вялый, поэтому масло Гхи переваривается очень медленно. Оно продолжает циркулировать в кровяном русле дольше, чем это было бы обычно. И поэтому оно способно впитывать токсины из жира в ваших глубинных тканях.